• Türkçe
  • English

Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı Kliniklerinde 0-15 yaş arası bebekler, çocuklar ve ergenlerin ağız diş sağlığına yönelik tüm koruyucu ve tedavi edici uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Kliniğe başvuran çocukların ilk ağız ve diş muayeneleri, diş çürüklerinin önlenmesi için koruyucu uygulamalar, tedavi gereksinimi görülen dişlerin tedavi ve restorasyonları, travma sonucu meydana gelen diş yaralanmalarının tedavisi ve takibi uzman çocuk diş hekimleri tarafından yürütülmektedir. Bunların yanı sıra kliniklerimizde, hareketli ve sabit aygıtlar kullanılarak yapılan yer tutucu uygulamaları, aşırı harabiyet gösteren süt ve sürekli dişlerin restorasyonu, strip kuronlar, prefabrike zirkon veya paslanmaz çelik kuronlar ile kaplanarak yapılabilmektedir. Genç hastalarımızın kalıcı dişlerinin restorasyonunda ayrıca CAD-CAM sisteminden de yararlanılabilmektedir. Hastalarımızın ortodontik değerlendirmesi yapılmakta ve gereksinim görülen hastalarda hareketli aygıtlar kullanılarak koruyucu ve önleyici ortodontik tedaviler gerçekleştirilmektedir. Her yaş grubundaki hastaya ve ebeveynlerine ağız hijyen eğitimi ve motivasyon verilmesinin yanı sıra, diyet analizi yapılmakta ve analiz sonucuna göre bireysel olarak diyet yeniden düzenlenmektedir.

Yapılması gereken tedavilere uyum gösteremeyecek kadar küçük yaşta olan ve/veya davranış yönlendirme teknikleri uygulandığı halde diş ünitinde tedaviye uyum gösteremeyen çocuk hastalar ile, zihinsel ve/veya fiziksel engeli olan hastaların diş tedavileri genel anestezi altında, ameliyathane koşullarında ve çocuk anestezisinde deneyim sahibi bir anestezi uzmanı doktor ve ekibi eşliğinde yürütülmektedir. Genel anestezi altında çocuğun gereksinimi olan tüm koruyucu uygulamalar ile tedavi ve çekim işlemleri yapılmakta, gerektiğinde erken çekilen süt dişlerinin yerinin korunmasında yer tutucu aygıtlar da aynı seansta yerleştirilmektedir. Çocuğun ağzında tam bir rehabilitasyon sağlayan bu uygulama, daha sonra periyodik kontroller ile düzenli olarak izlenmektedir. 

Diş tedavileri kliniklerimizde tamamlanan her hasta düzenli izleme (recall) sistemine katılmaktadır. Bireysel olarak belirlenen risk düzeyine göre ayarlanan dönemlerde kontrol muayeneleri yapılmakta, bu muayenelerde belirlenen yeni tedavi gereksinimleri kısa sürede tamamlanabilmektedir. Kontrol muayene seansları aynı zamanda diş çürüğünü önleyici uygulamaların periyodik olarak tekrarlanmasını sağlamaktadır. 

Prof. Dr. Senem SELVİ KUVVETLİ (Ana Bilim Dalı Başkanı)
Prof. Dr. Didem ÖZDEMİR ÖZENEN 
Doç. Dr. Elif SUNGURTEKİN EKÇİ
Doç. Dr. Zerrin HATİPOĞLU
Dr. Öğr. Üyesi Gökçen Deniz BAYRAK
Dr. Öğr. Üyesi Kübra TONGUÇ ALTIN

Öğretim Görevlisi Dr. Elif YAMAN DOSDOĞRU

Öğretim Görevlisi Dr. Feyza Nur GÖRKEN